Kleje epoksydowe.
Produkt Loctite Hysol® 9450 jest szybko schnącym dwuskładnikowym klejem epoksydowym przeznaczonymdo łączenia wielu materiałów takich jak metale, ceramika, szkło i większość tworzyw sztucznych. W stanie nieutwardzonym jest to nie osiadająca pasta, dlatego znajduje zastosowanie do wypełniania szczelin w aplikacjach na powierzchniach pionowych. Hysol 9450 po utwardzeniu jest produktemprzezroczystym i lekko elastycznym.
Zastosowanie.
Opracowany do łączenia elementów w sprzęcie gospodarstwa domowego, elektronice i światłowodach oraz ogólnego stosowania w naprawach przemysłowych. Dzięki odporności na osiadanie znajduje zastosowanie w aplikacjach na powierzchniach pionowych, gdy istnieje niebezpieczeństwo spłynięcia kleju.
Wskazówki dotyczące stosowania.
1. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, należy oczyścić i odtłuścić powierzchnie. W przypadku klejenia strukturalnego, specjalne przygotowanie powierzchni może zwiększyć wytrzymałość złącza i jego trwałość.
2. Wymieszać żywicę z utwardzaczem na jednolitą masę. Produkt można nanosić bezpośrednio z opakowania poprzez końcówkę mieszającą. Początkową wstęgę o długości 3-5 cm należy odrzucić. Korzystając z pojemników bez dyszy mieszającej należy wymieszać ręcznie składniki w zalecanej proporcji (objętościowo lub wagowo). Po dokładnym odmierzeniu składników należy mieszać je przynajmniej przez 15 sekund, aż do uzyskania jednolitej barwy produktu.
3. Nie należy mieszać większych ilości produktu niż 20g, gdyż może to prowadzić do wydzielenia dużej ilości ciepła. Mieszanie mniejszych ilości ogranicza to zjawisko.
4. Po wymieszaniu, jak najszybciej to możliwe, nanieść klej na jedną z łączonych powierzchni. Aby uzyskać maksymalną wytrzymałość połączenia nanieść klej równomiernie na obie łączone powierzchnie. Części powinny być odpowiednio ustalone natychmiast po nałożeniu kleju.
5. Czas przydatności zmieszanego kleju wynosi 4 minuty w 22oC. Wyższa temperatura i większe ilości kleju wymieszane jednorazowo mogą ten czas skrócić.
6. Złącze powinno pozostawać w zacisku do czasu ustalenia się kleju. Nie należy obciążać złącza, dopóki nie osiągnie ono pełnej wytrzymałości.
7. Nadmiar kleju można usunąć rozpuszczalnikiem organicznym (np. acetonem).
8. Urządzenie mieszające i dozujące należy umyć gorącą wodą mydlaną, zanim klej stwardnieje.
Magazynowanie
O ile na etykiecie produktu nie ma innych wskazań, idealnym sposobem jego przechowywania będzie pozostawienie go w zamkniętych pojemnikach w chłodnym i suchym pomieszczeniu w temperaturze pomiędzy 8oC a 21oC. Optymalna temperatura to dolna połowa tego zakresu. Resztek materiału nie należy umieszczać z powrotem w jego oryginalnym pojemniku, gdyż mogłoby dojść do zanieczyszczeniaproduktu. Dalsze informacje na temat okresu przydatności produktu można otrzymać w lokalnym ośrodku obsługi technicznej.
Parametry.
TYPOWE WŁASNOŚCI MATERIAŁU UTWARDZONEGO (1,2 mm próbki utwardzane 7 dni w 220C)
Wytrzymałość na rozciąganie, N/mm2: 16.6
Moduł Young’a, N/mm2: 1025
Wydłużenie, %: 40
Temperatura zeszklenia Tg °C: 50
Twardość, Shore D: 70